Czarne jest białe. Bielik.

To jest orzeł bielik. Zdjęcie kiepskie, orzeł przechodzony, bo lata tutaj od lat. Tutaj, czyli nad moim balkonem, 3 kilometry od granicy Wrocławia. Pamiętam jak przed laty rodzice pokazywali mi bieliki w wolierze w Międzyzdrojach bodajże: -patrz synku to ten orzeł z godła, prawie ich już nie ma, wyginęły. I faktycznie wtedy były na krawędzi, ale dzisiaj się odbiły i są wszędzie. Z bielikami jest masę nieporozumień, bo choć według purystów bielik to nie orzeł, to według heraldyków właśnie on jest na godle, co niesie różnorakie konsekwencje.
Jak rozumiem główna różnica m. orłami a bielikiem jest taka, że orły polują na ssaki a bielik – ryby. Ssak jest dużo cwańszy od ryby, dlatego też i orły są sprytniejsze od bielików, które z kolei są większe. Konfrontacje bielików z orłami zdarzają się nad padliną, w której gustują jednakowo i orły na ogół wychodzą z niej zwycięsko, jak to orły.

Poza wyżeraniem padliny bielik trudni się – trudne słowo – kleptopasożytnictwem, zwłaszcza wobec rybołowów. Tu się z ornitologami nie zgodzę, bo człon klepto- sugeruje, że bielik kradnie, a to nieprawda, bo działa na wyrwę. Czyli nie żadne klepto, tylko wymuszenie rozbójnicze. Ogólnie to radzę pp ornitologom poprawić to klepto, bo podpadają z paragrafu o ochronie godła.

Słuchałem ostatnio wywiadu aktora Dorocińskiego, znanego jako Despero z Pitbulla. W cywilu Despero jest rozedrganym ekologiem, który przychodzi się wypłakać na złych ludzi do swojego koleżki Wojewódzkiego. Nie mówię tutaj o tvn-ie, ale od podkaście na spoti, kto ciekaw ten znajdzie. Despero powtórzył wszystkie banialuki o rychłej zagładzie Ziemi, ludzkości i wszystkich gatunków.

Łatwiej byłoby mi uwierzyć w te armagedony, gdybym nie widział tych mnożących się bielików, bobrów, łosi i wilków (wilka widziałem w internecie, ktoś nagrał go w okolicach Jelcza). I ogólnie przyrody przeżywającej wielki come-back. „Któż by myślał, że w tym starcu tyle krwi”, że zacytuję Dzień Tryfidów, który z kolei cytował Szekspira.

Tak że nie, nie sądzę, żebyśmy się staczali w jakieś otchłanie, wręcz przeciwnie, ludzie i świat dookoła mają się lepiej niż kiedykolwiek, a będą się mieli jeszcze lepiej. Z wyjątkiem pewnego lisa, o którym przy następnej okazji.

2 myśli na temat “Czarne jest białe. Bielik.

  1. piekny, mnie to zawsze excytuja takie spotkania z przyroda. U mnie jastrzebie maja gniazdo. skacza po galeziach, po plocie i kapia sie w basenie, na schodkach:) za to masa sepow przelatuje nad nami i nocuje na naszych drzewach, zdarzalo mi sie naliczyc 18 sztuk. ogromnie ptaki, nic sobie nie robia z ujadajacych pod drzewami psow.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Kiedyś był taki stereotyp, że na Zachodzie to wszystko wytruli, jak przyroda, to u nas. Wcale nieprawda. U nas ludzie jarają się czaplą w środku Borów Tucholskich, a w Amsterdamie w każdym parku stado takich. W Stanach to nawet bardziej, bo łatwiej się zwierzynie uchować i jak tylko wykopali produkcję do Chin to z gór zeszły te małe niedźwiedzie żeby wyjadać im/wam ze śmietników. Z kolei Ukraińcy, co mi chałupę budowali, nie mogli się nadziwić, że u nas sarny biegają. „U nas dawno by zjedli” stwierdzili. Tak że stereotypy się odwróciły, na Dzikim Wschodzie wysypiska, dymiące kominy i fruwające reklamówki, na Zachodzie soczysta zieleń. Pozdrawiam serdecznie.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s