Serialoza starcza.

W zeszłym roku w Chinach sprzedano więcej pieluch dla dorosłych niż dla dzieci, co świadczy o tym, że starzejemy się nie tylko każdy z osobna, ale kolektywnie również, w tym Chińczycy.
Kiedyś Wałęsa w przebłysku geniuszu wyznał, że dla Unii 20 milionów Polaków wystarczy, a resztę się zalesi. Nasza młodzież zdaje się entuzjastycznie pracować nad tym projektem, a ostatni, którzy jakoś tam chcieli się rozmnażać robią to z sobie znanych powodów w Anglii czy innej Norwegii.
Pan Bóg z nimi, także dla mnie 20 milionów będzie ok.
Prawda czasu odbija się w prawdzie ekranu i oto najnowszy diznejowski serial z cyklu Gwiezdnych Wojen obrał sobie za bohatera łysego grubasa w spódnicy. Chodzi o Boba Fetta, tego kolesia w niemieckim hełmie i z rakietą na plecach, gdyby ktoś nie kojarzył. Typ koło pięćdziesiątki, o urodzie Kojaka, tylko brzydszy. Takie rzeczy kręci teraz Diznej. Świetny serial nawiasem mówiąc, choć lata świetlne od Myszki Miki.
Jako posiadacz bieda-platform za półtora zeta, czyli Amazon Prime i Viaplay rzuciłem okiem na szczytowe osiągnięcie tej pierwszej, czyli kryminalny serial Bosch. Boszsz, jakiż on schematyczny. Kiedyś był taki tasiemiec „Nowojorscy gliniarze”, Bosch to tacy „Nowojorscy gliniarze w Los Angeles”.
Klisza na kliszy i kliszą pogania, ale. Ale jak świetnie działa ta formuła i jak wciąga.
Nie muszę dodawać, że Bosch jest w wieku Boba Feta.
Oczywiście kręci się też seriale z młodymi. I są to seriale kiepskie, jak nasenny drugi sezon wiedźmina. Oglądam po trosze z sentymentu wobec książek, ale jest to poświęcenie z każdym odcinkiem coraz większe. Obsada wiedźmina składa się z a. : wiedźmina, całego z drewna i b. – jego nieletniej podopiecznej. Wiedźmin jest artystą z topu typowanym na następnego Bonda, w serialu jednak gra dwoma minami: zbolałą i tragicznie zbolałą. Inny artysta z topu niejaki Clint Eastwood też wystartował do kariery z dwoma minami: pierwszą w kapeluszu i drugą bez. Tak więc oszczędność środków wyrazu nie dyskwalifikuje aktora, ale dzieło już owszem, tym bardziej, że nie ma wsparcia w reszcie obsady. Wzmiankowana partnerka nie tylko zbrzydła z sezonu na sezon, ale do tego zaprezentowała bujne feministyczne brwi ala Breżniew. Dorzućmy fatalną cerę i wysilone „girl empowerment” czyli kompletnie niewiarygodną transformację w wiedźminkę – mistrzynię miecza i zakalec gotowy.
Jakim cudem zdobył stratosferycznie wysokie oceny – nie pytajcie, na pewno nie mnie.

3 myśli na temat “Serialoza starcza.

 1. Nie oglądam wymienionych (jak rozumiem) gniotów to się nie odniosę … Ale, mogę skomentować twój kunszt językowy. Otóż, gdybyś był ministrem edukacji dajmy na to, to być może dzieci nie tylko nie uczyłyby się pierdół, których się uczą aktualnie, ale też prawdopodobnie nie pojawiłyby się w polskiej mowie potocznej i pisanej różne koszmary, co mi się po nocach śnią a w dzień zniechęcają do kontaktów werbalnych. Mam na myśli
  kulfony takie jak np. „Na ten moment”, „Bynajmniej” ( używane jako „przynajmniej” ) , ” imposybilizm”, „taaaak…?” (używane zamiast kropki a u niektórych też zamiast przecinków ) itp. „mieć wy…bane” …
  Twój tekst to mistrzostwo.

  Polubienie

 2. Mnie skręciło od razu na samym początku pierwszego odcinka drugiego sezonu, kiedy się okazało że Nivellen jest kumplem Geralta z dawnych czasów, w dodatku Geralt trafia tam teraz w towarzystwie Ciri. Nic się nie zgadza, panie. Nic a nic. Dotrwałem do piątego odcinka, głównie z sentymentu do wersji AS-a, a potem mi oczy pękły i sobie odpuściłem.

  Natomiast ku swemu własnemu zdumieniu zabieram się po raz trzeci za oglądanie „Altered Carbon”, który przedtem czytałem dwa razy (wszystkie trzy części). Nie wiem czemu, ale serial mi się bardzo spodobał, chociaż z książką ma jeszcze mniej wspólnego niż w przypadku Wieśmina.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s